W gwiazdozbiorze Wolarza znajduje się dosyć znany asteryzm odkryty i nazwany przez francuskiego astronoma Fulberta Picota. Czapka Napoleona zwana też Kapeluszem Napoleona to siedem gwiazd układających się w charakterystyczny kształt przypominający w istocie dwuróg noszony przez Napoleona. |
Asteryzm ten przy próbie szkicowania jest raczej nieskory do współpracy, w dostrzeżeniu ciemniejszych gwiazd strasznie przeszkadza bliska obecność Arktura, który wręcz oślepia swym blaskiem i psuje adaptacje oka do ciemności. Z tego też powodu na wykonanym przeze mnie szkicu brakuje siódmej, najciemniejszej gwiazdy samego asteryzmu. Bardzo pomocne w tym wypadku było odsunięcie Arktura z pola widzenia okularu tak by w spokoju móc nanieść na szkic pozostałe gwiazdy. Arktura dorysowałem na sam koniec.
Rysunek wykonany ołówkami różnej twardości na białej kartce z bloku technicznego. Obróbkę w Gimpie ograniczyłem do nadania skali szarości, inwersji kolorów, usunięcia niechcianych kresek i artefaktów. Dodałem także rozmyte tło najjaśniejszej gwiazdy widocznej na szkicu - Arktura.
Asteryzm "Czapka Napoleona", najjaśniejsza gwiazda widoczna w prawej dolnej części szkicu to Arktur.
Środek asteryzmu Czapka Napoleona ma współrzędne RA 14h 14.0m, Dec +18° 33'. Zakres jasności gwiazd wchodzących w jego skład rozciąga się od 9 do 11 magnitudo, tak więc najmniejszy sensowny sprzęt do jego obserwacji to lornetka 15x70.
Komentarze
Prześlij komentarz